Nie jesteśmy w posiadaniu satelity, nie oferujemy też zdjęć satelitarnych. Chcielibyśmy jednak podzielić się z Państwem podstawowymi wiadomościami na temat satelity GeoEye-1.

 

Fotografia lotnicza a zdjęcia satelitarne

Zdjęcia satelitarne to produkt substytucyjny do fotografii lotniczej wykonywanej z samolotu.

GeoEye-1 to kamień milowy w cywilnej fotografii satelitarnej. Dotychczasowe satelity dostępne do użytku komercyjnego nie byly w stanie wykonać zdjęcia o dokładności większej niż 1 metr. GeoEye-1 umożliwia tworzenie zdjęć z dokładnością do 40cm.

Wszystko zaczęło się 6 września 2008 roku. Wtedy to na orbicie okołoziemskiej znalazł się nowy satelita fotograficzny GeoEye-1. Urządzenie warte ponad 500 milionów dolarów zostało poddane precyzyjnej kalibracji w celu uzyskania jak najlepszej jakości zdjęć.

Aeropix wykonuje zdjęcia przypominające te z GeoEye-1. Fotografujemy z niższych wysokości ( omawiany satelita znajduje się na wysokości około 700 km nad powierzchnią Ziemi ). Użycie krótkich ogniskowych pozwala nam na fotografowanie z bliska przy znacznie wyższej ostrości, dodatkowo umożliwiając fotografowanie pod dowolnym kątem nachylenia, co nie jest możliwe przy zastosowaniu innego sprzętu fotograficznego, nawet tego znajdującego się w satelicie.

W zależności od celu i sposobu wykorzystania zdjęć lotniczych oferta firmy General Dynamics i satelity geoEye-1 może okazać się dla niektórych dość atrakcyjna. Z pewnością bardziej niż w przypadku dotychczasowych rozwiązań komercyjnej fotografii satelitarnej.

Przykładowe zdjęcia można obejrzeć pod adresem GeoEye-1